New Smyrna Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
4/13/2024 J&C Gradall Modified

4/13/2024 J&C Gradall Modified

4/13/2024 J&C Gradall Modified Series Race #2 #94 Dalton Nelson, #1W Wayne Parker, #11 Dodge Carlbert, #2 Brad Bowman, #86 Bubba VanDevender

4/13/2024 Ashley Homes JAX Pro Trucks

4/13/2024 Ashley Homes JAX Pro Trucks

4/13/2024 Ashley Homes JAX Pro Trucks - #07 Maria Martins & #41 Jeffery White

4/13/2024 J&C Gradall Modified

4/13/2024 J&C Gradall Modified

4/13/2024 J&C Gradall Modified Action on the high banks of New Smyrna Speedway...#66 Jerry Symons gets together with #42 Richie Smith

4/6/2024 Bomber B

4/6/2024 Bomber B

4/6/2024 Bomber B - #K29 Tyler Landis, #63 Zach Curtis, #66 Chase Symons, #49 Jason Skovran, #K9 Chuck Rush, #80 Kenny Roth

2/18/2023 - New Smyrna Speedway

2/18/2023 - New Smyrna Speedway

New Smyrna Beach, FL

9. ORANGE BLOSSOM 100. Presented by Boss Laser

10:00am Pit Gates Open
12:00pm Tech/Fuel/Reg/Tires Open
(Tire Impound Super Late Models)
12:45pm Drivers Meeting
1:30pm Practice Begins
1:30-1:50; 2:55-3:15 Super Late Model
1:55-2:10; 3:20-3:35 Modified (Group Qualifying last practice)
2:15-2:30; 3:40-3:55 Trucks
2:35-2:50; 4:00-4:15 Super Stock
4:20-4:35 Bomber B (Practice and Group Qualifying)
4:40-4:55 Mod Minis (Practice and Group Qualifying)

4:15 Super Late Tires Released
4:30 Super Late Pre-Qualifying Tech Begins
5:30pm Qualifying
Super Late Model (Outside Wall) (Impounded)
Trucks (Inside Wall)
Super Stock
7:30pm Racing Starts
Modified 35 Laps
Trucks 50 Laps
Mod Minis 50 Laps
Intermission
Super Late Model Orange Blossom 100
Super Stock 50 Laps
Bomber B 20 Laps

Classes

  • David Rogers Super Late Models19 entries
  • J&C Gradall Modifieds9 entries
  • Super Stocks13 entries
  • Ashley Homes JAX Trucks20 entries
  • Mod Minis12 entries
  • Bomber B12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

David Rogers Super Late Models

100 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2 William Sawalich William Sawalich Eden Prairie, MN Eden Prairie, MN 3
2 5 26 Bubba Pollard Bubba Pollard Senoia, GA Senoia, GA 3
3 8 15 Gabe Sommers Gabe Sommers Plover, WI Plover, WI 5
4 7 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL 3
5 11 28 Connor Mosack Connor Mosack Charlotte, NC Charlotte, NC 6
6 6 18 Casey Roderick Casey Roderick Lawrenceville, GA Lawrenceville, GA -
7 3 22 Giovanni Ruggiero Giovanni Ruggiero Seekonk, MA Seekonk, MA -4
8 14 29 Austin Teras Austin Teras Portland, ME Portland, ME 6
9 13 28D T.J. Duke T.J. Duke South West Ranches, FL South West Ranches, FL 4
10 9 23 Billy VanMeter Billy VanMeter Indianapolis, IN Indianapolis, IN -1
11 18 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL 7
12 10 08 Nicholas Naugle Nicholas Naugle Dartmouth, NS Dartmouth, NS -2
13 2 51 Stephen Nasse Stephen Nasse Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL -11
14 1 76 James Lynch James Lynch Palos Park, IL Palos Park, IL -13
15 19 58 John Coffman John Coffman Live Oak, FL Live Oak, FL 4
16 16 17 Trenten Henick Trenten Henick Mims, FL Mims, FL -
17 15 9T Patrick Thomas Patrick Thomas Oviedo, FL Oviedo, FL -2
18 12 18S Brandon Short Brandon Short North Royalton, OH North Royalton, OH -6
19 17 22X Nick White Nick White Inglis, FL Inglis, FL -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 18 Casey Roderick Casey Roderick Lawrenceville, GA Lawrenceville, GA
2 26 Bubba Pollard Bubba Pollard Senoia, GA Senoia, GA
3 2 William Sawalich William Sawalich Eden Prairie, MN Eden Prairie, MN
4 22 Giovanni Ruggiero Giovanni Ruggiero Seekonk, MA Seekonk, MA
5 51 Stephen Nasse Stephen Nasse Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL
6 76 James Lynch James Lynch Palos Park, IL Palos Park, IL
7 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL
8 15 Gabe Sommers Gabe Sommers Plover, WI Plover, WI
9 23 Billy VanMeter Billy VanMeter Indianapolis, IN Indianapolis, IN
10 08 Nicholas Naugle Nicholas Naugle Dartmouth, NS Dartmouth, NS
11 28 Connor Mosack Connor Mosack Charlotte, NC Charlotte, NC
12 18S Brandon Short Brandon Short North Royalton, OH North Royalton, OH
13 28D T.J. Duke T.J. Duke South West Ranches, FL South West Ranches, FL
14 29 Austin Teras Austin Teras Portland, ME Portland, ME
15 9T Patrick Thomas Patrick Thomas Oviedo, FL Oviedo, FL
16 17 Trenten Henick Trenten Henick Mims, FL Mims, FL
17 22X Nick White Nick White Inglis, FL Inglis, FL
18 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL
19 58 John Coffman John Coffman Live Oak, FL Live Oak, FL

J&C Gradall Modifieds

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 26 Bill Burba Bill Burba 2
2 2 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL -
3 1 15 Tim Moore Tim Moore St. Pete, FL St. Pete, FL -2
4 6 33 Shain Held Shain Held Orlando, FL Orlando, FL 2
5 7 4 Michael Mark Michael Mark Deland, FL Deland, FL 2
6 8 16 Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL 2
7 5 4B Alan Bruns Alan Bruns Clermont, FL Clermont, FL -2
8 4 46 Cody Stickler Cody Stickler Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL -4
DNS 9 14 Willy Dehart Willy Dehart Alexandria, IN Alexandria, IN -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 46 Cody Stickler Cody Stickler Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL
2 26 Bill Burba Bill Burba
3 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL
4 15 Tim Moore Tim Moore St. Pete, FL St. Pete, FL
5 4B Alan Bruns Alan Bruns Clermont, FL Clermont, FL
6 33 Shain Held Shain Held Orlando, FL Orlando, FL
7 4 Michael Mark Michael Mark Deland, FL Deland, FL
8 16 Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL

Super Stocks

50 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16 Rich Clouser Rich Clouser Lake Helen, FL Lake Helen, FL 3
2 7 5 Blake Clouser Blake Clouser Lake Helen, FL Lake Helen, FL 5
3 5 04 Doug Samion Doug Samion Christmas, FL Christmas, FL 2
4 2 56 Bobby Holley Bobby Holley Osteen, FL Osteen, FL -2
5 3 15 Tyler Prenesti Tyler Prenesti Key Largo, FL Key Largo, FL -2
6 13 37 Steven Metts Steven Metts Port orange, FL Port orange, FL 7
7 11 93 Bruce Gayton Bruce Gayton Orlando, FL Orlando, FL 4
8 12 7X Scott Riggleman Scott Riggleman Manchester, NJ Manchester, NJ 4
9 9 26 Brandon Johnson Brandon Johnson Orange Park, FL Orange Park, FL -
10 10 112 Jarrett Korpi Jarrett Korpi Osteen, FL Osteen, FL -
11 8 1H Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL -3
12 1 18 Justin Spears Justin Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -11
DQ 6 99 Paul Koci Paul Koci New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 04 Doug Samion Doug Samion Christmas, FL Christmas, FL
2 16 Rich Clouser Rich Clouser Lake Helen, FL Lake Helen, FL
3 15 Tyler Prenesti Tyler Prenesti Key Largo, FL Key Largo, FL
4 56 Bobby Holley Bobby Holley Osteen, FL Osteen, FL
5 18 Justin Spears Justin Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
6 5 Blake Clouser Blake Clouser Lake Helen, FL Lake Helen, FL
7 1H Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL
8 26 Brandon Johnson Brandon Johnson Orange Park, FL Orange Park, FL
9 112 Jarrett Korpi Jarrett Korpi Osteen, FL Osteen, FL
10 93 Bruce Gayton Bruce Gayton Orlando, FL Orlando, FL
11 7X Scott Riggleman Scott Riggleman Manchester, NJ Manchester, NJ
DQ 99 Paul Koci Paul Koci New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL

Ashley Homes JAX Trucks

50 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 92 Brennon Pletcher Brennon Pletcher Lehigh Acres, FL Lehigh Acres, FL 5
2 8 25 Taylor Watson Taylor Watson 6
3 3 5 Richard Griffis Richard Griffis West Palm, FL West Palm, FL -
4 4 27 Kenneth Canales Kenneth Canales Orlando, FL Orlando, FL -
5 5 59 Becca Monopoli Becca Monopoli Lakeland, FL Lakeland, FL -
6 2 56 Darryl Rudd Darryl Rudd Chipley, FL Chipley, FL -4
7 11 36 Chad Chastain Chad Chastain Alva, FL Alva, FL 4
8 12 07 Maria Martins Maria Martins Ocala, FL Ocala, FL 4
9 13 52 Chris Peludat Chris Peludat New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 4
10 15 14 Richard Rick Martin Richard Rick Martin Westport, MA Westport, MA 5
11 1 22C Cody Coffman Cody Coffman Live Oak, FL Live Oak, FL -10
12 9 88 Wilson Martins Jr Wilson Martins Jr Ocala, FL Ocala, FL -3
13 17 12 Noah Blake Noah Blake Ocala, FL Ocala, FL 4
14 16 6 Tony Bromley Tony Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL 2
15 18 77 Daniel Bromley Daniel Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL 3
16 10 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL -6
17 7 16 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL -10
DNS 14 00 Jack Hall Jack Hall Davenport, FL Davenport, FL -
DNS 99 Richard Lavance Richard Lavance Port Charlotte, FL Port Charlotte, FL -
DNS 45 Brian Millar Brian Millar Longwood, FL Longwood, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 59 Becca Monopoli Becca Monopoli Lakeland, FL Lakeland, FL
2 27 Kenneth Canales Kenneth Canales Orlando, FL Orlando, FL
3 5 Richard Griffis Richard Griffis West Palm, FL West Palm, FL
4 56 Darryl Rudd Darryl Rudd Chipley, FL Chipley, FL
5 22C Cody Coffman Cody Coffman Live Oak, FL Live Oak, FL
6 92 Brennon Pletcher Brennon Pletcher Lehigh Acres, FL Lehigh Acres, FL
7 16 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL
8 25 Taylor Watson Taylor Watson
9 88 Wilson Martins Jr Wilson Martins Jr Ocala, FL Ocala, FL
10 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL
11 36 Chad Chastain Chad Chastain Alva, FL Alva, FL
12 07 Maria Martins Maria Martins Ocala, FL Ocala, FL
13 52 Chris Peludat Chris Peludat New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
14 00 Jack Hall Jack Hall Davenport, FL Davenport, FL
15 14 Richard Rick Martin Richard Rick Martin Westport, MA Westport, MA
16 6 Tony Bromley Tony Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL
17 12 Noah Blake Noah Blake Ocala, FL Ocala, FL
18 77 Daniel Bromley Daniel Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL

Mod Minis

50 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 112 Sean Bass Sean Bass Winter Haven, FL Winter Haven, FL 4
2 4 8 Dylan Reynolds Dylan Reynolds Leesburg, FL Leesburg, FL 2
3 2 78 David Russell David Russell Melbourne, FL Melbourne, FL -1
4 9 22 John DeGeorge John DeGeorge New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 5
5 10 V3 Rex Christensen Rex Christensen Merrit Island, FL Merrit Island, FL 5
6 7 29 Aaron Jackson Aaron Jackson Deland, FL Deland, FL 1
7 3 17 Brad Blanton Brad Blanton Tavares, FL Tavares, FL -4
8 6 95 Ernie Winton Ernie Winton Eustis, FL Eustis, FL -2
9 8 21 Todd Latour Todd Latour Orlando, FL Orlando, FL -1
10 11 6 Mark Broat Mark Broat Deltona, FL Deltona, FL 1
11 1 115 Tyler Simpson Tyler Simpson New Smyrna, FL New Smyrna, FL -10
12 12 19 Shane Sutorus Shane Sutorus Orlando, FL Orlando, FL -
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 112 Sean Bass Sean Bass Winter Haven, FL Winter Haven, FL
2 8 Dylan Reynolds Dylan Reynolds Leesburg, FL Leesburg, FL
3 17 Brad Blanton Brad Blanton Tavares, FL Tavares, FL
4 78 David Russell David Russell Melbourne, FL Melbourne, FL
5 115 Tyler Simpson Tyler Simpson New Smyrna, FL New Smyrna, FL
6 95 Ernie Winton Ernie Winton Eustis, FL Eustis, FL
7 29 Aaron Jackson Aaron Jackson Deland, FL Deland, FL
8 21 Todd Latour Todd Latour Orlando, FL Orlando, FL
9 22 John DeGeorge John DeGeorge New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL

Bomber B

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 23 Frank Button Frank Button Altomonte Springs, FL Altomonte Springs, FL 3
2 2 K9 Chuck Rush Chuck Rush Sanford, FL Sanford, FL -
3 3 66 Rick Gaither Rick Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
4 7 6D Daniel Bromley Daniel Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL 3
5 10 44 Shane Sutorus Shane Sutorus Orlando, FL Orlando, FL 5
6 5 6 Tony Bromley Tony Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL -1
7 1 01 Tim Nichols Tim Nichols Orlando, FL Orlando, FL -6
8 8 50 Chuck Brewer Chuck Brewer New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
9 11 93K Ryan Kowolski Ryan Kowolski Citra, FL Citra, FL 2
10 6 66S Chase Symons Chase Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -4
DNS 58 Ben Seay Ben Seay Deland, FL Deland, FL -
DQ 9 33 Noah Partlow Noah Partlow Sanford, FL Sanford, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 Tony Bromley Tony Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL
2 23 Frank Button Frank Button Altomonte Springs, FL Altomonte Springs, FL
3 66 Rick Gaither Rick Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
4 K9 Chuck Rush Chuck Rush Sanford, FL Sanford, FL
5 01 Tim Nichols Tim Nichols Orlando, FL Orlando, FL
6 58 Ben Seay Ben Seay Deland, FL Deland, FL
7 6D Daniel Bromley Daniel Bromley Jacksonville, FL Jacksonville, FL
8 66S Chase Symons Chase Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
9 33 Noah Partlow Noah Partlow Sanford, FL Sanford, FL
10 50 Chuck Brewer Chuck Brewer New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
11 93K Ryan Kowolski Ryan Kowolski Citra, FL Citra, FL
NASCAR Home Tracks


Hart To Heart


NMSRAQ Karts


NSB Kart Club