New Smyrna Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Action on the track with Sportsman #88 Dylan LeBeau & #58 Steve Barnes get together!

3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Sportsman #44 Matthew Green, #63 George Alexander, #88 Dylan LeBeau, #7 Travis Devendorf, #58 Steve Barnes

3/16/2024 602 Tour Modifieds

3/16/2024 602 Tour Modifieds

The 602 Tour Modifieds Congratulations Winner #33 Matt Jarrett (not pictured) #09 Christopher Hatton & #69 Thomas Turano

World Series Pro Late Model 2/12/24

World Series Pro Late Model 2/12/24

Action on the front straight with #26 Dawson Sutton, Lebanon, PA, #00 Jimmy Renfrew, Candia, NH & #08 Ryan Luza, Cypress,

4/6/2024 - New Smyrna Speedway

4/6/2024 - New Smyrna Speedway

New Smyrna Beach, FL

David Rogers Super Late Model 100 (Sunbelt Series #1)

NEW SMYRNA SPEEDWAY
SATURDAY 4/6/2024 SCHEDULE

PIT GATE / TECH / FUEL/ REGISTRATION OPEN 2:00 PM

DIVISION PRACTICE 3:30 - 5:00 PM (2 practice sessions per class in race order. SLM 15 lap sessions, weekly classes 8 laps. Cross Over Gate Opens at Race Directors Discretion)

DRIVERS MEETING - MANDATORY
NO ENGINES OR GENERATORS RUNNING 5:15 PM

5:00 SLM TIRE RELEASE & PRE QUALIFYING TECH

5:35 PM
QUALIFYING:
SUPER LATE MODEL SUNBELT SERIES

HEATS 6PM:
BOMBER B 8 LAPS
SPORTSMAN 8 LAPS
602 MODS 8 LAPS

FEATURES: 7:30
SUPER LATE MODEL 100 LAPS
BOMBER B 20 LAPS
SPORTSMAN 25 LAPS
602 MODS 20 LAPS

Classes

  • David Rogers Super Late Models9 entries
  • Sportsman10 entries
  • Bomber B16 entries
  • 602 Tour Modifieds9 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

David Rogers Super Late Models

100 Laps

Super Late Model Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL 1
2 3 27 Bobby Good Bobby Good Lake Mary , FL Lake Mary , FL 1
3 5 55 Michael Atwell Michael Atwell Naples, FL Naples, FL 2
4 1 10 George Gorham Jr George Gorham Jr Auburndale, FL Auburndale, FL -3
5 6 21K Derrick Kelley Derrick Kelley Audurndale, FL Audurndale, FL 1
6 7 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL 1
7 8 15 Trenten Henick Trenten Henick Mims, FL Mims, FL 1
8 4 9C Anthony Cataldi Anthony Cataldi Umatilla, FL Umatilla, FL -4
DNS 9 21H Bryton Horner Bryton Horner Seffner, FL Seffner, FL -

Super Late Model Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL 17.583
2 1 10 George Gorham Jr George Gorham Jr Auburndale, FL Auburndale, FL 17.683
3 4 27 Bobby Good Bobby Good Lake Mary , FL Lake Mary , FL 17.777
4 3 9C Anthony Cataldi Anthony Cataldi Umatilla, FL Umatilla, FL 17.820
5 8 55 Michael Atwell Michael Atwell Naples, FL Naples, FL 17.849
6 7 21K Derrick Kelley Derrick Kelley Audurndale, FL Audurndale, FL 18.401
7 5 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL 19.619
8 2 15 Trenten Henick Trenten Henick Mims, FL Mims, FL
DNS 9 21H Bryton Horner Bryton Horner Seffner, FL Seffner, FL
All transfer

Sportsman

25 Laps

Sportsman Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 58 Steve Barnes Steve Barnes Orlando, FL Orlando, FL 3
2 2 63 George Alexander George Alexander Melbourne, FL Melbourne, FL -
3 3 55 Palmer Haag Palmer Haag -
4 5 7 Travis Devendorf Travis Devendorf Pompano Beach, FL Pompano Beach, FL 1
5 1 75 Don Keithley Don Keithley St. Cloud, FL St. Cloud, FL -4
6 8 88 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL 2
7 7 60 Richard Fiore Jr Richard Fiore Jr Vero Beach, FL Vero Beach, FL -
8 10 15 Leonard Whalen Leonard Whalen New Smyrna, FL New Smyrna, FL 2
9 9 1 Bob Ackereblom Bob Ackereblom New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
DNS 6 71 Earl Beckner Earl Beckner Apoka, FL Apoka, FL -
8 Laps

Sportsman Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 63 George Alexander George Alexander Melbourne, FL Melbourne, FL -
2 2 75 Don Keithley Don Keithley St. Cloud, FL St. Cloud, FL -
3 4 55 Palmer Haag Palmer Haag 1
4 8 58 Steve Barnes Steve Barnes Orlando, FL Orlando, FL 4
5 6 7 Travis Devendorf Travis Devendorf Pompano Beach, FL Pompano Beach, FL 1
6 7 71 Earl Beckner Earl Beckner Apoka, FL Apoka, FL 1
7 5 60 Richard Fiore Jr Richard Fiore Jr Vero Beach, FL Vero Beach, FL -2
8 3 88 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL -5
9 10 1 Bob Ackereblom Bob Ackereblom New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 1
10 9 15 Leonard Whalen Leonard Whalen New Smyrna, FL New Smyrna, FL -1
All transfer

Bomber B

20 Laps

Bomber B Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 15 63 Zach Curtis Zach Curtis SE Palm Bay, FL SE Palm Bay, FL 14
2 3 K29 Tyler Landis Tyler Landis Plant City, FL Plant City, FL 1
3 9 24 Randy Strehle Randy Strehle Deland, FL Deland, FL 6
4 4 49 Jason Skovran Jason Skovran Palm City, FL Palm City, FL -
5 5 K9 Chuck Rush Chuck Rush Sanford, FL Sanford, FL -
6 7 80 Kenny Roth Kenny Roth Deltona, FL Deltona, FL 1
7 6 50 Chuck Brewer Chuck Brewer New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -1
8 8 04 Lindsey Samion Lindsey Samion Orlando, FL Orlando, FL -
9 14 26 Logan Johnson Logan Johnson Orange Park, FL Orange Park, FL 5
10 2 66 Chase Symons Chase Symons -8
11 1 58 Ben Seay Ben Seay Deland, FL Deland, FL -10
12 10 3 Shane Sutorus Shane Sutorus Orlando, FL Orlando, FL -2
13 13 77 Larry Masters Larry Masters New Smyrna, FL New Smyrna, FL -
14 11 01 Tim Nichols Tim Nichols Orlando, FL Orlando, FL -3
DNS 12 52 Kenneth Coleman Jr. Kenneth Coleman Jr. New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
DNS 16 51 Kenny Coleman Jr Kenny Coleman Jr Palm Bay, FL Palm Bay, FL -
8 Laps

Bomber B Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 66 Chase Symons Chase Symons 5
2 5 63 Zach Curtis Zach Curtis SE Palm Bay, FL SE Palm Bay, FL 3
3 1 K29 Tyler Landis Tyler Landis Plant City, FL Plant City, FL -2
4 4 K9 Chuck Rush Chuck Rush Sanford, FL Sanford, FL -
5 7 80 Kenny Roth Kenny Roth Deltona, FL Deltona, FL 2
6 8 24 Randy Strehle Randy Strehle Deland, FL Deland, FL 2
7 3 01 Tim Nichols Tim Nichols Orlando, FL Orlando, FL -4
8 2 77 Larry Masters Larry Masters New Smyrna, FL New Smyrna, FL -6
All transfer
8 Laps

Bomber B Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 58 Ben Seay Ben Seay Deland, FL Deland, FL 5
2 5 49 Jason Skovran Jason Skovran Palm City, FL Palm City, FL 3
3 1 50 Chuck Brewer Chuck Brewer New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -2
4 7 04 Lindsey Samion Lindsey Samion Orlando, FL Orlando, FL 3
5 8 3 Shane Sutorus Shane Sutorus Orlando, FL Orlando, FL 3
6 3 52 Kenneth Coleman Jr. Kenneth Coleman Jr. New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -3
7 2 26 Logan Johnson Logan Johnson Orange Park, FL Orange Park, FL -5
8 4 51 Kenny Coleman Jr Kenny Coleman Jr Palm Bay, FL Palm Bay, FL -4
All transfer

602 Tour Modifieds

20 Laps

602 Mods Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 09 Christopher Hatton Christopher Hatton 1
2 7 69 Tom Turano Tom Turano Suwanee, GA Suwanee, GA 5
3 8 97 Kelly Jarrett Kelly Jarrett Orlando, FL Orlando, FL 5
4 1 88 John Hatton John Hatton na, FL na, FL -3
5 5 61 Chris Hatton Chris Hatton Enterprise, FL Enterprise, FL -
6 4 19 Curt Hatton Curt Hatton Jacksonville, FL Jacksonville, FL -2
7 6 28 Donald Keifer Donald Keifer New Smyrna, FL New Smyrna, FL -1
8 3 2 Hank Baker JR Hank Baker JR Oak Hill, FL Oak Hill, FL -5
9 9 33 Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL -
8 Laps

602 Mods Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 09 Christopher Hatton Christopher Hatton 8
2 4 88 John Hatton John Hatton na, FL na, FL 2
3 5 33 Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL 2
4 8 2 Hank Baker JR Hank Baker JR Oak Hill, FL Oak Hill, FL 4
5 6 19 Curt Hatton Curt Hatton Jacksonville, FL Jacksonville, FL 1
6 7 61 Chris Hatton Chris Hatton Enterprise, FL Enterprise, FL 1
7 1 28 Donald Keifer Donald Keifer New Smyrna, FL New Smyrna, FL -6
8 3 69 Tom Turano Tom Turano Suwanee, GA Suwanee, GA -5
DNS 2 97 Kelly Jarrett Kelly Jarrett Orlando, FL Orlando, FL -
All transfer
NASCAR Home Tracks


Hart To Heart


NMSRAQ Karts


NSB Kart Club