New Smyrna Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Action on the track with Sportsman #88 Dylan LeBeau & #58 Steve Barnes get together!

3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Sportsman #44 Matthew Green, #63 George Alexander, #88 Dylan LeBeau, #7 Travis Devendorf, #58 Steve Barnes

3/16/2024 602 Tour Modifieds

3/16/2024 602 Tour Modifieds

The 602 Tour Modifieds Congratulations Winner #33 Matt Jarrett (not pictured) #09 Christopher Hatton & #69 Thomas Turano

World Series Pro Late Model 2/12/24

World Series Pro Late Model 2/12/24

Action on the front straight with #26 Dawson Sutton, Lebanon, PA, #00 Jimmy Renfrew, Candia, NH & #08 Ryan Luza, Cypress,

4/13/2024 - New Smyrna Speedway

4/13/2024 - New Smyrna Speedway

New Smyrna Beach, FL

J&C Gradall Modified 75 (Series #2)

NEW SMYRNA SPEEDWAY
SATURDAY 4/13/2024 SCHEDULE

PIT GATE / TECH / FUEL/ REGISTRATION OPEN 2:00 PM

DIVISION PRACTICE 3:30 - 5:00 PM (2 practice sessions per class in race order. MODIFIEDS 15 lap sessions, weekly classes 8 laps. Cross Over Gate Opens at Race Directors Discretion)

MODIFIEDS MUST GO THROUGH TECH BEFORE PRACTICE

4:45 MODIFIED TIRE RELEASE & PRE QUALIFYING TECH

DRIVERS MEETING - MANDATORY
NO ENGINES OR GENERATORS RUNNING 5:15 PM

5:35 PM
QUALIFYING: MODIFIEDS

HEATS 6PM:
ASHLEY HOMES JAX TRUCKS 8 LAPS
SUPER STOCKS 8 LAPS
E-MODS 8 LAPS
GROUND POUNDERS 8 LAPS
BOMBER A 8 LAPS

FEATURES: 7:30
J&C GRADALL MODIFIED CHALLENGE SERIES 75 LAPS
ASHLEY HOMES JAX TRUCKS 25 LAPS
SUPER STOCKS 25 LAPS
E-MODS 25 LAPS
GROUND POUNDERS 20 LAPS
BOMBER A 20 LAPS

Classes

  • J&C Gradall Modifieds12 entries
  • E-Mod11 entries
  • Super Stocks5 entries
  • Ashley Homes JAX Trucks12 entries
  • Black Jack Seal Coating Bomber A10 entries
  • Florida Southern Ground Pounders14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

J&C Gradall Modifieds

75 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL 2
2 4 42 Richie Smith Richie Smith Hernando, FL Hernando, FL 2
3 8 11 Dodge Carlbert Dodge Carlbert Palmetto, FL Palmetto, FL 5
4 10 4B Alan Bruns Alan Bruns Clermont, FL Clermont, FL 6
5 6 2 Brad Bowman Brad Bowman Clearwater, FL Clearwater, FL 1
6 7 86 Bubba VanDevender Bubba VanDevender Cape Coral, FL Cape Coral, FL 1
7 11 16G Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL 4
8 1 94 Dalton Nelson Dalton Nelson Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL -7
9 9 2J Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL -
10 2 33 Shain Held Shain Held Orlando, FL Orlando, FL -8
11 5 66 Jerry Symons Jerry Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -6
DNS 12 15 Matthew Green Matthew Green Orlando, FL Orlando, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 33 Shain Held Shain Held Orlando, FL Orlando, FL 18.928
2 5 94 Dalton Nelson Dalton Nelson Pinellas Park, FL Pinellas Park, FL 18.943
3 4 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL 18.959
4 9 42 Richie Smith Richie Smith Hernando, FL Hernando, FL 19.069
5 6 66 Jerry Symons Jerry Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 19.076
6 2 2 Brad Bowman Brad Bowman Clearwater, FL Clearwater, FL 19.190
7 10 86 Bubba VanDevender Bubba VanDevender Cape Coral, FL Cape Coral, FL 19.204
8 7 11 Dodge Carlbert Dodge Carlbert Palmetto, FL Palmetto, FL 19.216
9 11 2J Matt Jarrett Matt Jarrett Orlando, FL Orlando, FL 19.321
10 8 4B Alan Bruns Alan Bruns Clermont, FL Clermont, FL 19.525
11 1 16G Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL 19.525
All transfer

E-Mod

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 35 Eugene Tumminello Eugene Tumminello Debary, FL Debary, FL 1
2 1 32 Dylan Williams Dylan Williams -1
3 3 75 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL -
4 4 112 Jarrett Korpi Jarrett Korpi Osteen, FL Osteen, FL -
5 5 4 Michael Mark Michael Mark Deland, FL Deland, FL -
6 6 17 Curtis Robinson Curtis Robinson St. Augustine, FL St. Augustine, FL -
7 7 63 Dale Howard Dale Howard Lake Helen, FL Lake Helen, FL -
8 10 7 Ken Copley Ken Copley DeLeon Springs, FL DeLeon Springs, FL 2
9 9 25 Marc Blake Marc Blake Grand Isle, FL Grand Isle, FL -
10 11 5 Travis Soukup Travis Soukup Deltona, FL Deltona, FL 1
DNS 8 6 Tony Newsome Tony Newsome Deland, FL Deland, FL -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 35 Eugene Tumminello Eugene Tumminello Debary, FL Debary, FL -
2 4 32 Dylan Williams Dylan Williams 2
3 6 75 Dylan LeBeau Dylan LeBeau Daytona Beach, FL Daytona Beach, FL 3
4 8 112 Jarrett Korpi Jarrett Korpi Osteen, FL Osteen, FL 4
5 2 4 Michael Mark Michael Mark Deland, FL Deland, FL -3
6 11 7 Ken Copley Ken Copley DeLeon Springs, FL DeLeon Springs, FL 5
7 7 17 Curtis Robinson Curtis Robinson St. Augustine, FL St. Augustine, FL -
8 10 63 Dale Howard Dale Howard Lake Helen, FL Lake Helen, FL 2
9 5 6 Tony Newsome Tony Newsome Deland, FL Deland, FL -4
10 9 25 Marc Blake Marc Blake Grand Isle, FL Grand Isle, FL -1
11 3 5 Travis Soukup Travis Soukup Deltona, FL Deltona, FL -8
All transfer

Super Stocks

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 66 John Lozyniak John Lozyniak Green Cove Springs, FL Green Cove Springs, FL 2
2 2 58 Gage Spears Gage Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
3 1 56 Cody Whitley Cody Whitley Osteen, FL Osteen, FL -2
4 4 37 Steven Metts Steven Metts Port Orange, FL Port Orange, FL -
DQ 5 23 George Spears George Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 58 Gage Spears Gage Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 4
2 2 56 Cody Whitley Cody Whitley Osteen, FL Osteen, FL -
3 1 66 John Lozyniak John Lozyniak Green Cove Springs, FL Green Cove Springs, FL -2
4 4 37 Steven Metts Steven Metts Port Orange, FL Port Orange, FL -
DQ 3 23 George Spears George Spears New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
All transfer

Ashley Homes JAX Trucks

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 59 Becca Monopoli Becca Monopoli Lakeland, FL Lakeland, FL 1
2 1 07 Maria Martins Maria Martins Ocala, FL Ocala, FL -1
3 4 31 Rodney Haddock Rodney Haddock Hilliard, FL Hilliard, FL 1
4 6 35 Michael Whipple Michael Whipple Deland, FL Deland, FL 2
5 5 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL -
6 8 21 Chuck Hiers Chuck Hiers Jacksonville, FL Jacksonville, FL 2
7 7 95 Ernie Winton Ernie Winton Eustis, FL Eustis, FL -
8 9 112 Dave Werning Dave Werning Palm coast, FL Palm coast, FL 1
9 10 2K Randy Koon Randy Koon Lakeland, FL Lakeland, FL 1
DNS 11 93 Bruce Gayton Bruce Gayton Orlando, FL Orlando, FL -
DQ 3 55 Palmer Haag Palmer Haag -
DQ 12 41 Jeffery White Jeffery White Eustis, FL Eustis, FL -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 59 Becca Monopoli Becca Monopoli Lakeland, FL Lakeland, FL 1
2 4 55 Palmer Haag Palmer Haag 2
3 6 31 Rodney Haddock Rodney Haddock Hilliard, FL Hilliard, FL 3
4 3 35 Michael Whipple Michael Whipple Deland, FL Deland, FL -1
5 5 21 Chuck Hiers Chuck Hiers Jacksonville, FL Jacksonville, FL -
6 1 2K Randy Koon Randy Koon Lakeland, FL Lakeland, FL -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 07 Maria Martins Maria Martins Ocala, FL Ocala, FL -
2 3 41 Jeffery White Jeffery White Eustis, FL Eustis, FL 1
3 4 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL 1
4 2 95 Ernie Winton Ernie Winton Eustis, FL Eustis, FL -2
5 5 112 Dave Werning Dave Werning Palm coast, FL Palm coast, FL -
DNS 6 93 Bruce Gayton Bruce Gayton Orlando, FL Orlando, FL -
All transfer

Black Jack Seal Coating Bomber A

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 14K Brandon Gaither Brandon Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 8
2 1 12 Caleb Jones Caleb Jones Deltona, FL Deltona, FL -1
3 2 14 Dustin Higdon Dustin Higdon Port Orange, FL Port Orange, FL -1
4 3 88 Stephen Brown Stephen Brown New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -1
5 8 5 Michael Austin Michael Austin Palm Bay, FL Palm Bay, FL 3
6 4 13 Joe Racine Joe Racine Port Orange, FL Port Orange, FL -2
7 5 88D Michael Derico Michael Derico New Smyrna, FL New Smyrna, FL -2
8 6 69 Devin Dorton Devin Dorton Deland, FL Deland, FL -2
9 7 76 Richard Monroe Richard Monroe Belleview, FL Belleview, FL -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 14K Brandon Gaither Brandon Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 9
2 5 12 Caleb Jones Caleb Jones Deltona, FL Deltona, FL 3
3 2 88 Stephen Brown Stephen Brown New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -1
4 4 13 Joe Racine Joe Racine Port Orange, FL Port Orange, FL -
5 6 88D Michael Derico Michael Derico New Smyrna, FL New Smyrna, FL 1
6 8 69 Devin Dorton Devin Dorton Deland, FL Deland, FL 2
7 1 76 Richard Monroe Richard Monroe Belleview, FL Belleview, FL -6
8 3 5 Michael Austin Michael Austin Palm Bay, FL Palm Bay, FL -5
9 9 14 Dustin Higdon Dustin Higdon Port Orange, FL Port Orange, FL -
DNS 7 17 Mike Austin Mike Austin Batavia, NY Batavia, NY -
All transfer

Florida Southern Ground Pounders

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 14 9X Ron D'Alessandro Ron D'Alessandro Palm Bay, FL Palm Bay, FL 13
2 1 44 Tobi Smith Tobi Smith -1
3 6 0 Scott Cutter Scott Cutter Titusville, FL Titusville, FL 3
4 3 99 Charles Paschal Charles Paschal Fort Pierce, FL Fort Pierce, FL -1
5 5 61 Eddie Freeman Eddie Freeman Deltona, FL Deltona, FL -
6 7 4D Frank Pelkey Frank Pelkey Melbourne, FL Melbourne, FL 1
7 9 11M Jody Modine Jody Modine 2
8 2 9 Art Kunzeman Art Kunzeman Moonshine Hill, TX Moonshine Hill, TX -6
9 13 78 Brandon Blevins Brandon Blevins Benton, TN Benton, TN 4
10 8 1111 Laurie Bonaparte Laurie Bonaparte Raynham, MA Raynham, MA -2
11 11 22 Don Hemrick Don Hemrick New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -
12 4 9S Eric Sauer Eric Sauer Ocala, FL Ocala, FL -8
13 12 2 Scott Fobes Scott Fobes Titusville, FL Titusville, FL -1
14 10 2X Colin Smith Colin Smith Titusville, FL Titusville, FL -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Art Kunzeman Art Kunzeman Moonshine Hill, TX Moonshine Hill, TX -
2 4 44 Tobi Smith Tobi Smith 2
3 2 99 Charles Paschal Charles Paschal Fort Pierce, FL Fort Pierce, FL -1
4 6 0 Scott Cutter Scott Cutter Titusville, FL Titusville, FL 2
5 3 1111 Laurie Bonaparte Laurie Bonaparte Raynham, MA Raynham, MA -2
6 5 2X Colin Smith Colin Smith Titusville, FL Titusville, FL -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 9X Ron D'Alessandro Ron D'Alessandro Palm Bay, FL Palm Bay, FL 4
2 7 9S Eric Sauer Eric Sauer Ocala, FL Ocala, FL 5
3 3 61 Eddie Freeman Eddie Freeman Deltona, FL Deltona, FL -
4 4 4D Frank Pelkey Frank Pelkey Melbourne, FL Melbourne, FL -
5 1 11M Jody Modine Jody Modine -4
6 2 22 Don Hemrick Don Hemrick New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -4
7 6 2 Scott Fobes Scott Fobes Titusville, FL Titusville, FL -1
All transfer
NASCAR Home Tracks


Hart To Heart


NMSRAQ Karts


NSB Kart Club