New Smyrna Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Action on the track with Sportsman #88 Dylan LeBeau & #58 Steve Barnes get together!

3/16/2024 Sportsman

3/16/2024 Sportsman

Sportsman #44 Matthew Green, #63 George Alexander, #88 Dylan LeBeau, #7 Travis Devendorf, #58 Steve Barnes

3/16/2024 602 Tour Modifieds

3/16/2024 602 Tour Modifieds

The 602 Tour Modifieds Congratulations Winner #33 Matt Jarrett (not pictured) #09 Christopher Hatton & #69 Thomas Turano

World Series Pro Late Model 2/12/24

World Series Pro Late Model 2/12/24

Action on the front straight with #26 Dawson Sutton, Lebanon, PA, #00 Jimmy Renfrew, Candia, NH & #08 Ryan Luza, Cypress,

2/9/2024 - New Smyrna Speedway

2/9/2024 - New Smyrna Speedway

New Smyrna Beach, FL

2024 World Series Night 1

Super Late Models 35
Pro Late Models 35
FL Modifieds 35
Sportsman 35
Bomber A 20

Classes

  • David Rogers Super Late Models35 entries
  • Pro Late Model31 entries
  • J&C Gradall Modifieds9 entries
  • Sportsman15 entries
  • Black Jack Seal Coating Bomber A14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

David Rogers Super Late Models

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 22 Giovanni Ruggiero Giovanni Ruggiero Seekonk, MA Seekonk, MA 5
2 5 24 Brent Crews Brent Crews Denver, NC Denver, NC 3
3 2 50 Jett Noland Jett Noland GROVELAND, FL GROVELAND, FL -1
4 1 08 Nicholas Naugle Nicholas Naugle Dartmouth, NS Dartmouth, NS -3
5 4 44 Conner Jones Conner Jones Fredericksburg, VA Fredericksburg, VA -1
6 8 26S Dawson Sutton Dawson Sutton Lebanon, TN Lebanon, TN 2
7 10 57 Gus Dean Gus Dean Blufften, SC Blufften, SC 3
8 12 14 Austin Nason Austin Nason Roscoe, IL Roscoe, IL 4
9 7 62 William Sawalich William Sawalich Eden Prairie, MN Eden Prairie, MN -2
10 20 23 Billy VanMeter Billy VanMeter Indianapolis, IN Indianapolis, IN 10
11 13 15 Gabe Sommers Gabe Sommers Plover, WI Plover, WI 2
12 15 12G Derek Griffith Derek Griffith Hudson, NH Hudson, NH 3
13 16 9K Derek Kraus Derek Kraus Stratford, WI Stratford, WI 3
14 18 20 Kris Wright Kris Wright Wexford, PA Wexford, PA 4
15 17 27 Bobby Good Bobby Good Lake Mary , FL Lake Mary , FL 2
16 26 7 Mitch Haver Mitch Haver West Bend, WI West Bend, WI 10
17 19 36 Ty Fredrickson Ty Fredrickson Webster, MN Webster, MN 2
18 24 76 James Lynch James Lynch Palos Park, IL Palos Park, IL 6
19 25 54C Tommy Catalano Tommy Catalano Ontario, NY Ontario, NY 6
20 22 21C Jeff Choquette Jeff Choquette Loxahatchee, FL Loxahatchee, FL 2
21 30 21K Derrick Kelley Derrick Kelley Audurndale, FL Audurndale, FL 9
22 21 27K Cody Krucker Cody Krucker Naples, FL Naples, FL -1
23 29 05 Brandon Turbush Brandon Turbush Manorville, NY Manorville, NY 6
24 31 54 Amy Catalano Amy Catalano Ontario, NY Ontario, NY 7
25 28 80 Donald Theetge Donald Theetge Boischatel, QC Boischatel, QC 3
26 9 69 Michael Hinde Michael Hinde Hernando, FL Hernando, FL -17
27 14 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL -13
28 27 17 Danny Knoll Jr Danny Knoll Jr Amherst, NY Amherst, NY -1
29 23 78 Joe Lawrence Joe Lawrence London, ON London, ON -6
30 32 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL 2
31 3 26 Bubba Pollard Bubba Pollard Senoia, GA Senoia, GA -28
32 29 Hunter Wright Hunter Wright Lebanon, TN Lebanon, TN -
33 33 11 David Weaver David Weaver Plantation, FL Plantation, FL -
34 34 9T Patrick Thomas Patrick Thomas Oviedo, FL Oviedo, FL -
DNS 11 51F Jake Finch Jake Finch Lynn Haven, FL Lynn Haven, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 25 62 William Sawalich William Sawalich Eden Prairie, MN Eden Prairie, MN
2 16 22 Giovanni Ruggiero Giovanni Ruggiero Seekonk, MA Seekonk, MA
3 18 24 Brent Crews Brent Crews Denver, NC Denver, NC
4 14 44 Conner Jones Conner Jones Fredericksburg, VA Fredericksburg, VA
5 7 26 Bubba Pollard Bubba Pollard Senoia, GA Senoia, GA
6 33 50 Jett Noland Jett Noland GROVELAND, FL GROVELAND, FL
7 19 08 Nicholas Naugle Nicholas Naugle Dartmouth, NS Dartmouth, NS
8 4 26S Dawson Sutton Dawson Sutton Lebanon, TN Lebanon, TN
9 29 69 Michael Hinde Michael Hinde Hernando, FL Hernando, FL
10 12 57 Gus Dean Gus Dean Blufften, SC Blufften, SC
11 20 51F Jake Finch Jake Finch Lynn Haven, FL Lynn Haven, FL
12 15 14 Austin Nason Austin Nason Roscoe, IL Roscoe, IL
13 31 15 Gabe Sommers Gabe Sommers Plover, WI Plover, WI
14 30 9 Brad May Brad May Oviedo, FL Oviedo, FL
15 13 12G Derek Griffith Derek Griffith Hudson, NH Hudson, NH
16 21 9K Derek Kraus Derek Kraus Stratford, WI Stratford, WI
17 5 27 Bobby Good Bobby Good Lake Mary , FL Lake Mary , FL
18 22 20 Kris Wright Kris Wright Wexford, PA Wexford, PA
19 9 36 Ty Fredrickson Ty Fredrickson Webster, MN Webster, MN
20 28 23 Billy VanMeter Billy VanMeter Indianapolis, IN Indianapolis, IN
21 27 27K Cody Krucker Cody Krucker Naples, FL Naples, FL
22 6 21C Jeff Choquette Jeff Choquette Loxahatchee, FL Loxahatchee, FL
23 8 78 Joe Lawrence Joe Lawrence London, ON London, ON
24 11 76 James Lynch James Lynch Palos Park, IL Palos Park, IL
25 34 54C Tommy Catalano Tommy Catalano Ontario, NY Ontario, NY
26 26 7 Mitch Haver Mitch Haver West Bend, WI West Bend, WI
27 32 17 Danny Knoll Jr Danny Knoll Jr Amherst, NY Amherst, NY
28 17 80 Donald Theetge Donald Theetge Boischatel, QC Boischatel, QC
29 1 05 Brandon Turbush Brandon Turbush Manorville, NY Manorville, NY
30 23 21K Derrick Kelley Derrick Kelley Audurndale, FL Audurndale, FL
31 24 54 Amy Catalano Amy Catalano Ontario, NY Ontario, NY
32 3 112 Steve Weaver Steve Weaver Plantation, FL Plantation, FL
33 10 11 David Weaver David Weaver Plantation, FL Plantation, FL
34 2 9T Patrick Thomas Patrick Thomas Oviedo, FL Oviedo, FL

Pro Late Model

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 00 Jimmy Renfrew Jr Jimmy Renfrew Jr Candia, NH Candia, NH 3
2 1 55 George Phillips George Phillips Charlotte, NC Charlotte, NC -1
3 2 29 Hunter Wright Hunter Wright Lebanon, TN Lebanon, TN -1
4 3 26 Dawson Sutton Dawson Sutton Lebanon, TN Lebanon, TN -1
5 7 08L Ryan Luza Ryan Luza Cypress, TX Cypress, TX 2
6 6 28 Isabella Robusto Isabella Robusto Fort Mill, SC Fort Mill, SC -
7 5 71 Katie Hettinger Katie Hettinger Dryden, MI Dryden, MI -2
8 10 15 Brody Monahan Brody Monahan Waterford, CT Waterford, CT 2
9 8 47 Dustin Bryson Dustin Bryson Covington, GA Covington, GA -1
10 9 8 Chad Butz Chad Butz Green Bay, WI Green Bay, WI -1
11 14 92 RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI 3
12 18 54 Diogo Moscato Diogo Moscato Pituba, BA Pituba, BA 6
13 12 1 Toni Breidinger Toni Breidinger Hillsborough, CA Hillsborough, CA -1
14 11 25 Anthony Bello Anthony Bello Newtown, CT Newtown, CT -3
15 22 31BB Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 7
16 13 94 Cory Luciano Cory Luciano Beaverton, OH Beaverton, OH -3
17 16 29S Tom Sorem Tom Sorem Northfield, MN Northfield, MN -1
18 19 18S Mike Scorzelli Mike Scorzelli Feura Bush, NY Feura Bush, NY 1
19 23 0 Glenn Styres Glenn Styres Ohsweken, ON Ohsweken, ON 4
20 27 43 Ray Minieri Ray Minieri Bay Shore, NY Bay Shore, NY 7
21 28 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL 7
22 21 15R Christian Rose Christian Rose Martinsburg, WV Martinsburg, WV -1
23 17 93 Thomas Krasonis Thomas Krasonis Athens, FL Athens, FL -6
24 25 33 Tim Laurent Tim Laurent Scottsboro, AL Scottsboro, AL 1
25 15 22 Ryan Phipps Ryan Phipps Heyburn, ID Heyburn, ID -10
26 24 18A Jared Allison Jared Allison Cocoa, FL Cocoa, FL -2
27 29 45 Mike Mayberry Mike Mayberry Naples, ME Naples, ME 2
28 26 6 Brandon Lopez Brandon Lopez Woodstock, GA Woodstock, GA -2
29 20 17 Chuck Tuck Chuck Tuck ATHENS, AL ATHENS, AL -9
DNS 31 2 John Bolen John Bolen Jasper, AL Jasper, AL -
DNS 30 93R David Russell David Russell Melbourne, FL Melbourne, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 31 26 Dawson Sutton Dawson Sutton Lebanon, TN Lebanon, TN
2 25 29 Hunter Wright Hunter Wright Lebanon, TN Lebanon, TN
3 8 55 George Phillips George Phillips Charlotte, NC Charlotte, NC
4 16 00 Jimmy Renfrew Jr Jimmy Renfrew Jr Candia, NH Candia, NH
5 1 71 Katie Hettinger Katie Hettinger Dryden, MI Dryden, MI
6 9 28 Isabella Robusto Isabella Robusto Fort Mill, SC Fort Mill, SC
7 18 08L Ryan Luza Ryan Luza Cypress, TX Cypress, TX
8 7 47 Dustin Bryson Dustin Bryson Covington, GA Covington, GA
9 27 8 Chad Butz Chad Butz Green Bay, WI Green Bay, WI
10 21 15 Brody Monahan Brody Monahan Waterford, CT Waterford, CT
11 5 25 Anthony Bello Anthony Bello Newtown, CT Newtown, CT
12 30 1 Toni Breidinger Toni Breidinger Hillsborough, CA Hillsborough, CA
13 12 94 Cory Luciano Cory Luciano Beaverton, OH Beaverton, OH
14 23 92 RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI
15 3 22 Ryan Phipps Ryan Phipps Heyburn, ID Heyburn, ID
16 11 29S Tom Sorem Tom Sorem Northfield, MN Northfield, MN
17 24 93 Thomas Krasonis Thomas Krasonis Athens, FL Athens, FL
18 4 54 Diogo Moscato Diogo Moscato Pituba, BA Pituba, BA
19 17 18S Mike Scorzelli Mike Scorzelli Feura Bush, NY Feura Bush, NY
20 29 17 Chuck Tuck Chuck Tuck ATHENS, AL ATHENS, AL
21 10 15R Christian Rose Christian Rose Martinsburg, WV Martinsburg, WV
22 22 31BB Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI
23 15 0 Glenn Styres Glenn Styres Ohsweken, ON Ohsweken, ON
24 20 18A Jared Allison Jared Allison Cocoa, FL Cocoa, FL
25 19 33 Tim Laurent Tim Laurent Scottsboro, AL Scottsboro, AL
26 26 6 Brandon Lopez Brandon Lopez Woodstock, GA Woodstock, GA
27 6 43 Ray Minieri Ray Minieri Bay Shore, NY Bay Shore, NY
28 2 24 Dalton Smith Dalton Smith Palm coast, FL Palm coast, FL
29 28 45 Mike Mayberry Mike Mayberry Naples, ME Naples, ME
DNS 13 93R David Russell David Russell Melbourne, FL Melbourne, FL
DNS 14 2 John Bolen John Bolen Jasper, AL Jasper, AL

J&C Gradall Modifieds

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 72 L.J. Grimm L.J. Grimm Seffner, FL Seffner, FL -
2 2 57 Tim Moore Tim Moore St. Pete, FL St. Pete, FL -
3 7 35 Eugene Tumminello Eugene Tumminello Debary, FL Debary, FL 4
4 32 Dylan Williams Dylan Williams -
5 8 16G Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL 3
6 5 15 Matthew Green Matthew Green Orlando, FL Orlando, FL -1
7 4 66 Jerry Symons Jerry Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL -3
8 3 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL -5
9 6 18 Jared Allison Jared Allison Cocoa, FL Cocoa, FL -3

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 66 Jerry Symons Jerry Symons New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
2 2 1W Wayne Parker Wayne Parker Mt Dora, FL Mt Dora, FL
3 3 57 Tim Moore Tim Moore St. Pete, FL St. Pete, FL
4 4 72 L.J. Grimm L.J. Grimm Seffner, FL Seffner, FL
5 5 15 Matthew Green Matthew Green Orlando, FL Orlando, FL
6 8 18 Jared Allison Jared Allison Cocoa, FL Cocoa, FL
7 6 35 Eugene Tumminello Eugene Tumminello Debary, FL Debary, FL
8 7 16G Brian Gayton Brian Gayton Orlando, FL Orlando, FL

Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 14 Adam Briggs Adam Briggs Lakeland, FL Lakeland, FL 3
2 6 12G Derek Griffith Derek Griffith Hudson, NH Hudson, NH 4
3 8 7D Travis Devendorf Travis Devendorf Pompano Beach, FL Pompano Beach, FL 5
4 5 7 Kody Brusso Kody Brusso Pensacola, FL Pensacola, FL 1
5 11 25 Timmy Todd Timmy Todd St Cloud, FL St Cloud, FL 6
6 9 30 Chris Huntoon Chris Huntoon Newbury, VT Newbury, VT 3
7 7 61L Garrett Larson Garrett Larson Clearwater, FL Clearwater, FL -
8 12 15 Hunter Slayton Hunter Slayton Richmond, VA Richmond, VA 4
9 3 63 George Alexander George Alexander Melbourne, FL Melbourne, FL -6
10 13 115 Tyler Simpson Tyler Simpson New Smyrna, FL New Smyrna, FL 3
11 1 33 Hudson Sharp Hudson Sharp North Palm Beach, FL North Palm Beach, FL -10
12 2 22B Scott Bramlett Scott Bramlett ST.CLOUD, FL ST.CLOUD, FL -10
13 15 30X Rich Lovelace Rich Lovelace New Smyrna, FL New Smyrna, FL 2
14 14 61C Kyle Case Kyle Case North Port, FL North Port, FL -
DQ 10 58 Steve Barnes Steve Barnes Orlando, FL Orlando, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 12G Derek Griffith Derek Griffith Hudson, NH Hudson, NH
2 2 7 Kody Brusso Kody Brusso Pensacola, FL Pensacola, FL
3 3 14 Adam Briggs Adam Briggs Lakeland, FL Lakeland, FL
4 4 63 George Alexander George Alexander Melbourne, FL Melbourne, FL
5 5 22B Scott Bramlett Scott Bramlett ST.CLOUD, FL ST.CLOUD, FL
6 6 33 Hudson Sharp Hudson Sharp North Palm Beach, FL North Palm Beach, FL
7 7 61L Garrett Larson Garrett Larson Clearwater, FL Clearwater, FL
8 8 7D Travis Devendorf Travis Devendorf Pompano Beach, FL Pompano Beach, FL
9 9 30 Chris Huntoon Chris Huntoon Newbury, VT Newbury, VT
10 10 58 Steve Barnes Steve Barnes Orlando, FL Orlando, FL
11 11 25 Timmy Todd Timmy Todd St Cloud, FL St Cloud, FL
12 12 15 Hunter Slayton Hunter Slayton Richmond, VA Richmond, VA
13 13 115 Tyler Simpson Tyler Simpson New Smyrna, FL New Smyrna, FL
14 14 61C Kyle Case Kyle Case North Port, FL North Port, FL
15 15 30X Rich Lovelace Rich Lovelace New Smyrna, FL New Smyrna, FL

Black Jack Seal Coating Bomber A

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Joseph Warren Joseph Warren Ridge, NY Ridge, NY -
2 7 14K Brandon Gaither Brandon Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL 5
3 4 08 Ryan Warren Ryan Warren Indialantic, FL Indialantic, FL 1
4 8 72 Charles Friddle Charles Friddle Cocoa, FL Cocoa, FL 4
5 12 12M Jimmy McKinley Jimmy McKinley Parma, OH Parma, OH 7
6 9 3 Eddie Evans Eddie Evans Port Orange, FL Port Orange, FL 3
7 3 14H Dustin Higdon Dustin Higdon Port Orange, FL Port Orange, FL -4
8 6 7 Aaron Foye Aaron Foye Cocoa, FL Cocoa, FL -2
9 5 31 CJ Zukowski CJ Zukowski Riverhead, NY Riverhead, NY -4
10 88D Michael Derico Michael Derico New Smyrna, FL New Smyrna, FL -
11 10 28 Kris Lawrence Kris Lawrence London, ON London, ON -1
12 11 55 Jim Snyder Jim Snyder Edgewater, FL Edgewater, FL -1
13 2 28T Wayde Thorne Wayde Thorne Waterford, ON Waterford, ON -11
14 69 Devin Dorton Devin Dorton Deland, FL Deland, FL -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 08 Ryan Warren Ryan Warren Indialantic, FL Indialantic, FL
2 2 14H Dustin Higdon Dustin Higdon Port Orange, FL Port Orange, FL
3 3 28T Wayde Thorne Wayde Thorne Waterford, ON Waterford, ON
4 4 15 Joseph Warren Joseph Warren Ridge, NY Ridge, NY
5 5 31 CJ Zukowski CJ Zukowski Riverhead, NY Riverhead, NY
6 6 7 Aaron Foye Aaron Foye Cocoa, FL Cocoa, FL
7 7 14K Brandon Gaither Brandon Gaither New Smyrna Beach, FL New Smyrna Beach, FL
8 8 72 Charles Friddle Charles Friddle Cocoa, FL Cocoa, FL
9 9 3 Eddie Evans Eddie Evans Port Orange, FL Port Orange, FL
10 10 28 Kris Lawrence Kris Lawrence London, ON London, ON
11 11 55 Jim Snyder Jim Snyder Edgewater, FL Edgewater, FL
12 12 12M Jimmy McKinley Jimmy McKinley Parma, OH Parma, OH
NASCAR Home Tracks


Hart To Heart


NMSRAQ Karts


NSB Kart Club